drukarnia tekstylna eliteprint

Na czym polega druk sublimacyjny?

W dobie powszechnej cyfryzacji istnieje wiele różnych procesów technologicznych, które pozwalają przekształcić projekty wirtualne w konkretne, fizyczne przedmioty. Jedną z bardziej zaawansowanych technik drukarskich jest druk sublimacyjny, który opiera się na prostych procesach chemicznych znanych z lekcji fizyki. W tym artykule poznasz, jak działa ten proces i jakie ma zastosowania.

Druk sublimacyjny – jak to działa?

Chociaż dla osób niemających styczności z branżą poligraficzną druk sublimacyjny może wydawać się „czarną magią”, nie jest czymś nowym ani zaskakującym. To technika druku cyfrowego, która do przenoszenia atramentu na materiał wykorzystuje sublimację, czyli zjawisko fizyczne polegające na przemianie substancji stałej w gaz z pominięciem fazy ciekłej. W praktyce proces nanoszenia tuszu na wybraną powierzchnię wygląda następująco:

  • przygotowanie grafiki – najpierw konieczne jest przygotowanie grafiki, która następnie przekazywana jest do druku;
  • drukowanie – w specjalnej drukarce pod wpływem ciepła odbywa się przeniesienie atramentu na tzw. papier transferowy;
  • naniesienie na materiał – papier transferowy z atramentem umieszcza się na przygotowanym wcześniej materiale, np. na tkaninie;
  • sublimacja – materiał z papierem transferowym poddaje się znów działaniu ciepła i ciśnienia, co powoduje przejście atramentu w stan gazowy i przenikanie go na materiał, gdzie później pojawia się w postaci trwałego nadruku.

Druk sublimacyjny i jego zastosowanie

Technologia druku sublimacyjnego znalazła szereg różnorodnych zastosowań w dziedzinach przemysłowych i użytkowych. Zazwyczaj stosuje się ją do produkcji odzieży sportowej lub ubrań reklamowych służących w celach marketingowych, do wytwarzania gadżetów z personalizowanym nadrukiem takich jak kubki czy podkładki pod mysz lub do tworzenia oryginalnych dekoracji wnętrz typu zasłony i poduszki z grawerem.

Podsumowując, druk sublimacyjny to technika, która umożliwia umieszczanie trwałych, precyzyjnych i odpornych na ścieranie wzorów na różnorodnych materiałach. Dzięki swojej wszechstronności z powodzeniem wykorzystuje się ją do produkcji przedmiotów, które towarzyszą człowiekowi w codziennym życiu. W miarę dalszego rozwoju technologii cyfrowej można się spodziewać, że technologia ta będzie nadal odgrywać kluczową rolę we współczesnym przemyśle drukarskim.

Elite WorldPrint
95-054 Wola Zaradzyńska
ul. Mjr Hubala 108