Druk tekstylny obejmuje szereg różnych technik przenoszenia obrazu na tkaninę. Wśród najskuteczniejszych i gwarantujących dobrej jakości nadruk na tekstyliach wyróżnia się druk DTF oraz druk sublimacyjny. W obu wykorzystywany jest proces wymiany ciepła, a naniesienie wzoru na tkaninę wymaga wysokich temperatur. Różnice sprowadzają się natomiast do sposobu przenoszenia grafiki na wyroby tekstylne. W przypadku druku DTF obraz jest nanoszony bezpośrednio na folię, następnie zaś nakłada się go na tkaninę i dociska. Z kolei sięgając po metodę opartą na procesie sublimacji, wykorzystuje się specjalny atrament, bardzo czuły na ciepło. Pod wpływem wysokich temperatur zmienia on swoją konstytucję na lotną, a jego cząsteczki wiążą się z włóknami tkaniny, głęboko wnikając w ich strukturę. Obie technologie nanoszenia obrazu na tekstylia dostępne są w ofercie naszej drukarni tkanin. A po którą z nich warto sięgnąć?
Jakość obrazu naniesionego na tkaninę – technika druku na folii DTF kontra metoda sublimacyjna
Wady i zalety obu proponowanych przez nas rozwiązań w zakresie druku tekstylnego należy rozpatrywać w kilku aspektach. Jednym z nich jest jakość grafiki uzyskanej na tkaninie, a tu konkurencję zdecydowanie wygrywa technika DTF. O jej przewadze decyduje między innymi sposób nanoszenia obrazu na tekstylia. W technice druku DTF rozdzielczość nadruku na materiale jest znacznie wyższa, co zapobiega procesowi rozpikselowania obrazu oraz pozwala dostrzec nawet najdrobniejsze szczegóły każdego wzoru. Natomiast w przypadku druku sublimacyjnego rozdzielczość może stanowić spory problem i obniżać jakość nadruku. W grafikach nanoszonych na tkaninę tą technologią bardzo często można zaobserwować rozpikselowanie obrazu, co sprawia, że nie wszystkie detale wzoru nadrukowanego na materiale są dobrze widoczne. Nie oznacza to jednak, że technologia druku sublimacyjnego jest gorsza od metody DTF. Są też takie aspekty, które przemawiają na jej korzyść.
Trwałość grafiki przeniesionej na tkaninę – przewaga druku sublimacyjnego nad techniką drukowania na folii DTF
Choć technika druku sublimacyjnego zapewnia odrobinę gorszą – choć nadal wysoką – jakość nadruku, jest on znacznie trwalszy niż w przypadku zastosowania metody DTF. W technologii druku na folii atrament nanoszony jest bowiem tylko na powierzchnię tkaniny, natomiast podczas drukowania techniką sublimacyjną głęboko wnika w strukturę włókien tekstylnych. Dzięki temu, że nadruk nie jest jedynie powierzchniowy, na tkaninie uzyskuje się bardzo subtelny wzór, który jednocześnie wyróżnia się znacznie wyższą trwałością. Cząstki atramentu, wnikając w głąb tkaniny, gwarantują, że wyrób tekstylny nie ulegnie wypłowieniu nawet po długim użytkowaniu czy wielu cyklach prania. Nadruk uzyskany techniką druku sublimacyjnego nie jest także podatny na pękanie bądź łuszczenie się. Metoda ta to doskonały wybór w przypadku materiałów, na których chce się uzyskać bardzo skomplikowane wzory i wykorzystać szeroką paletę barw. Z kolei druk na folii DTF lepiej sprawdza się jako technika zdobienia wyrobów tekstylnych prostymi dekorami, wymagającymi użycia niewielkiej liczby odcieni kolorystycznych.
Technika nanoszenia nadruku a tekstura materiału
Tkanina po naniesieniu na nią obrazu techniką druku na folii DTF oraz metodą sublimacyjną zyskuje odmienną teksturę. Bardzo łatwo odróżnić nadruki na materiale wykonane z wykorzystaniem każdej z tych dwóch konkurencyjnych technologii. W technice druku DTF używa się specjalnego łatwotopliwego kleju, który w miejscu naniesienia wzoru nadaje tekstyliom twardości. Natomiast grafika uzyskana na tkaninie za pomocą metody sublimacyjnej nie wpływa na miękkość materiału.
Druk DTF vs druk sublimacyjny – wybierz technologię drukowania optymalną dla wielkości Twojego zamówienia!
Korzystając z naszych rozwiązań w zakresie druku tekstylnego, postaw na jedno z nich, mając na uwadze, jak dużą partię tekstyliów zamierzasz ozdobić nadrukami. Jeżeli Twoje zamówienie ma obejmować nadruk na hurtowych ilościach wyrobów tekstylnych, lepszym wyborem będzie druk sublimacyjny, który doskonale sprawdza jako technika masowego przenoszenia grafiki na tkaninę. Natomiast poszukując technologii, którą warto zastosować do naniesienia wzoru na niewielkiej liczbie wyrobów tekstylnych, z powodzeniem możesz skorzystać z metody druku DTF.
Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które z proponowanych przez nas rozwiązań w zakresie druku tekstylnego jest optymalne. Oba mają wady i zalety. Swój wybór uzależnij więc od wielkości Twojego zamówienia oraz preferencji dotyczących jakości i trwałości druku. Jeżeli ma dla Ciebie znaczenie przede wszystkim wysoka rozdzielczość uzyskanego obrazu i doskonała widoczność każdego detalu nadrukowanego wzoru, postaw na druk DTF. Ale jeśli jesteś w stanie zrezygnować z najwyższej jakości nadruku na rzecz jego trwałości, dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie nadruk wykonany techniką sublimacyjną.